niedziela, 20 marca 2016

Mniam, mniam, mniam!

Nadchodzi długo wyczekiwana wiosna, szybkimi krokami zbliża się też Wielkanoc i chociaż prezentowana książka bezpośrednio do Świąt nie nawiązuje, to jednak jej lektura może wprowadzić nas w wiosenno-świąteczny nastrój. A to wszystko za przyczyną pysznej i świeżutkiej babki, wokół której toczy się pasjonująca opowieść zatytułowana Kukuryk. Historia kurczaczka - oparta na tradycyjnym opowiadaniu birmańskim - napisana została przez Marisę Núñez. Książka ubogaca publikowaną w Polsce przez wydawnictwo Tako kolekcję OQO. Szata graficzna Kukuryka jest przepiękna, a od ilustracji Helgi Bansch wprost nie można oderwać wzroku. Pozycje ze wspomnianej kolekcji charakteryzuje też swoista dramaturgia – to emocjonujące opowieści „z dreszczykiem” dla najmłodszych.
Pewnego dnia kurczaczek o wdzięcznym imieniu Kukuryk poprosił swoją Mamę Kurę o upieczenie babki. Mama chętnie przystała na tę propozycję i zakomunikowała: „Będzie pyszna babeczka dla mojego syneczka!”*, a potem posłała swe dziecię po chrust, przestrzegając je wcześniej przed niecnymi zamiarami Kota Huncwota. Kukuryk, jak się można było spodziewać, podczas zbierania patyków na opał spotyka cwanego kocura, który stawia mu ultimatum: „Jeśli nie chcesz wpaść w me łapki… musisz oddać mi pół babki”. Po powrocie do domu Mama uspokaja zlęknionego kurczaczka, a potem oboje pieką ogromną babkę, którą Kukuryk ma wkrótce podzielić się z kotem. I wszystko pewnie byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że mały łakomczuszek zjada całe ciasto sam. Co zrobią Mama Kura i jej synek, kiedy rozlegnie się złowrogie: „MRAUU…! Jestem Kot Huncwot. Słyszę tu kurczaczka, więc połknę go w lot!”? Koniecznie sprawdźcie!
Kukuryk to książka, która nie skupia się na moralizowaniu, chociaż porusza istotne tematy składania obietnicy, złamania danego słowa, ponoszenia konsekwencji swojego działania czy dzielenia się z innymi. To przede wszystkim uczta dla oka (żywe kolory, delikatna kreska, plastyczne postacie) i ucha (rytmiczność tekstu i rymowane fragmenty, które na prawach „powiedzonek” wchodzą do codziennego słownika). A także przestroga dla łakomczuszków, o której nie tylko w czasie świątecznym warto pamiętać.

*Wszystkie cytaty pochodzą z prezentowanej książki.

Tekst: Marisa Núñez
Tytuł: Kukuryk
Ilustracje: Helga Bansch
Tłumaczenie: Beata Haniec
Data wydania: 2011
Ilość stron: 32
Wydawnictwo: Tako

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz